CZYTANKI DLA ROBOTNIKÓW SZTUKI 2014 / CZYATANKA #1
[2014-03-10]

Wolny Uniwersytet Warszawy i Fundacja Bęc Zmiana, we współpracy z projektem Marthy Rosler "Przewodnik dla zagubionych" zapraszają na pierwsze spotkanie w nowej edycji popularnego cyklu  "Czytanki dla Robotników Sztuki". Pierwsze spotkanie w 2014 roku obracać się będzie dookoła projektów, jako głównego sposobu organizowania usieciowionej produkcji artystycznej w płynnym kapitalizmie. 

Podczas pierwszego spotkania, wchodzącego w skład wystawy Marthy Rosler "Przewodnik dla zabudionych" będziemy dyskutować fragmenty z "New Spirit of Capitalism" książki autorstwa Luca Boltanskiego i Eve Chiapello, w której badają oni fundamentalną rolę projektowania w procesie wyłaniania się nowego ducha kapitalizmu. Zerkniemy także do rozdziału najnowszej książki holenderskiego socjologa Pascala Gielena "Creativity and other Fundamentalisms" w którym analizuje on wpływ projektowego systemu produkcji na globalny obieg sztuki.

Czytaj więcej: +TU

Więcej informacji o wystawie "Przewodnik dla zagubionych": +TU

czas
: 20.03, czwartek, g. 18.00
miejsce
: CSW Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2
prowadzenie
: Kuba Szreder
lektury
: Luca Boltanski i Eve Chiapello: "New Spirit of Capitalism"
Pascal Gielen: "Creativity and other Fundamentalisms"
pobierz teksty
+tutaj

Seria Czytanki dla Robotników sztuki 2014 realizowana jest w  ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 BĘC NA NY ART BOOK FAIR
[2013-09-03]

Bęc Zmiana weźmie udział w tegorocznej edycji targów książki NY Art Book Fair, które odbywają się w nowojorskim Museum of Modern Art PS1!

Na naszym stoisku oprócz wydawnictw Bęca prezentować będziemy wybór z najnowszych publikacji dotyczących sztuki/architektury/dizanu wydanych w ostatnim czasie przez Centrum Architektury, Narodowe Centrum Kultury, Fundacja Wyspa Progress Instytut Sztuki Wyspa, Korporacja Ha!art i TR Warszawa. Dodatkowo odwiedzający nasze stoisko przesłuchać będą mogli płyt warszawskich w...ytwórni Bôłt Records i Lado ABC.

czas: 19-22.09.2013
miejsce: Nowy Jork, Museum of Modern Art PS1, 22-25 Jackson Ave
www.nyartbookfair.com

NY ART BOOK FAIRS organizowane są przez Printed Matter, nowojorską organizację zajmującą się promocją i dystrybucją art booków. Odbywające się w PS1 oddziale Museum of Modern Art targi, rok rocznie grupują 283 wystawców oraz około 25 tysięcy zwiedzających.

W tym roku tradycyjnie, podobnie jak w latach poprzednich, obok Bęc Zmiany wśród wystawców z polski obecna będzie również reprezentacja redakcja Periodyka Najgorszego TO!
www.najgorszy.com

<<<< We are the word, projekt znaku: Jakub Jezierski


Partner: Instytut Polski w Nowym Jorku / www.polishculture-nyc.org


DIZAJN_WAWA 2013: KOEGZYSTENCJA OPEN CALL
[2013-09-03]

OPEN CALL – KOEGZYSTENCJA: DIZAJN DLA RÓŻNORODNOŚCI
Zapraszamy do nadsyłania propozycji i projektów odpowiadających na pytanie: jak projektować miasto zrównoważone i różnorodne, z poszanowaniem potrzeb różnych grup mieszkańców?
Czekamy na propozycję z zakresu m.in. architektury, dizajnu, projektowania, urbanistyki, socjologii i innych. Do nadsyłania propozycji zapraszamy zarówno osoby indywidualne jak i interdyscyplinarne zespoły grupujące dizajnerów, projektantów, architektów, absolwentów/studentów wydziałów projektowych jak i mieszkańców miast.

Open call realizowany jest w ramach tegorocznej edycji projektu DIZAJN_WAWA 2013: KOEGZYSTENCJA. Nasze działanie ma na celu wyłonienie projektów i prac teoretycznych proponujących rozwiązania projektowe sprzyjające przywróceniu różnorodnych form korzystania z przestrzeni miasta zamieszkującym je różnym grupom ekonomicznym, społecznym oraz wiekowym. Efektem zaproszenia będzie wystawa, na której zostaną zaprezentowane co najmniej 3 najlepsze propozycje wybrane przez jury w składzie: Joanna Erbel, Joanna Kusiak, Grzegorz Piątek, Aleksandra Wasilkowska.
Wystawie towarzyszyć będzie dyskusja.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres bec@funbec.eu w temacie wiadomości prosimy wpisać DIZAJN_WAWA 2013 OPEN CALL.

Termin nadsyłania prac: 20.10.2013

www.dizajnwawa.pl

Jury Open call:
Joanna Erbel - socjolożka, fotografka. Doktorantka w Instytucie Socjologii UW, gdzie pisze doktorat o roli aktorów nie-ludzkich w przemianie przestrzeni miejskiej. Współzałożycielka Stowarzyszenia Duopolis, członkini Krytyki Politycznej. Redaktorka Magazynu Miasta. Obecnie zajmuje się głównie polityką mieszkaniową, która uważa za najważniejszą obecnie kwestię miejską. Mieszka w Warszawie.

Joanna Kusiak – socjolożka, aktywistka miejska, laureatka nagrody START Fundacji Nauki Polskiej, współautorka książki Chasing Warsaw / Goniąc Warszawę, doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim i Technische Universität Darmstadt, pisze doktorat o miejskiej rewolucji. W 2011 i 2012 roku Fulbright Advanced Visiting Researcher na City Univeristy of New York. Zajmuje się badaniem miejskich transformacji oraz pojęciem miejskiego chaosu w miastach Europy Środkowo-Wschodniej i Globalnego Południa.

Grzegorz Piątek – naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej m.st. Warszawy, krytyk architektury i kurator, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2006). Kurator wystaw: w pawilonie polskim na XI Biennale Architektury w Wenecji Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings, nagrodzonej Złotym Lwem za najlepszą ekspozycję narodową (z Jarosławem Trybusiem, 2008), Open:Poland. Architecture and Identity w Royal Institute of British Architects, Londyn (z Robem Wilsonem, 2009), Modernizacion na festiwalu PhotoEspana (z J. Trybusiem, 2010). Autor artykułów o architekturze, designie i mieście oraz tekstów w książkach i katalogach, m.in. Notes from Warsaw (Warszawa 2007), Wallpaper City Guide. Warsaw (Londyn 2008), Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings (Warszawa, 2008), Architektura Polska/Polen Architektur (Wiedeń 2008). Autor (z J. Trybusiem) przewodnika Warschau. Ein thematisches Fuhrer durch Polens Hauptstadt (Stuttgart 2009) i mapy Use It. Warsaw (Warszawa 2008, 2009, 2011, 2012 – 4 wydania). Od 2005 do 2011 redaktor w miesięczniku „Architektura-murator”. Autor cykli wykładów o architekturze w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (od 2008). Laureat Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok oraz dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za promocję Polski na świecie (2009). Autor aplikacji Warszawy w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (2011).

Aleksandra Wasilkowska - architektka, wiceprezeska Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Prowadzi pracownię w Warszawie. W 2010 roku reprezentowała Polskę wspólnie z artystką Agnieszką Kurant na XII Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji projektem Emergency Exit. Zajmuje się architekturą na styku sztuki i nauki. Jej projekty i instalacje były realizowane m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Instytucie Awangardy, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Tbilisi, Nowym Teatrze w Warszawie, Bunkrze Sztuki w Krakowie, Chelsea College of Art and Design w Londynie, Seoul Art Center w Korei, a także wyróżniane w konkursach, między innymi na modernizację placu Grzybowskiego w Warszawie, ogrodu w Pontivy we Francji i najlepszą przestrzeń teatralną na festiwalu Boska Komedia w Krakowie. Wykłada i prowadzi warsztaty studenckie m.in. na studiach Sztuka/Przestrzeń Publiczna/ Demokracja, OSSA. Autorka książki Warszawa jako struktura emergentna przygotowanej we współpracy z prof. Andrzejem Nowakiem, wydanej w ramach cyklu Ekspektatywa przez Fundację Bęc Zmiana w 2009 r. W 2013 ukazała się jej nowa publikacja Architektura cienia o architekturze, sztuce i ekonomii (wyd. Fundacja Inna Przestrzeń).
www.olawasilkowska.com

Projekt realizowany dzięki dotacji od m.st. Warszawy.

Patroni: Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, kwartalnik RZUTPOPPOSITIONS
[2013-04-03]

Bęc Zmiana weźmie udział w drugiej odsłonie alternatywnych targów sztuki współczesnej POPPOSITIONS w Brukseli!

Poppositions to niezależne targi sztuki, paralelne wobec jednego z najważniejszych wydarzeń na rynku sztuki współczesnej – targów Art Brussels. Poppositions podważają ich tradycyjną formułę: co roku odbywają się w innym miejscu, zapraszają do udziału niewielkie, nienastawione na zysk organizacje pozbawione stałej siedziby, a także prezentują projekty przygotowane z myślą o konkretnej lokalizacji.... W tym roku, obok Bęc Zmiany, do udziału w wydarzeniu zaproszono 18 niezależnych organizacji i galerii z całej Europy, które pokażą prace nawiązujące do budynku brukselskiego browaru Brass. To jeden z największych przedwojennych browarów, który w latach 80. XX wieku ogłosił upadłość, większość budynków została wyburzona, reszta popadła w ruinę. Dopiero kilka lat temu miejsce to poddano gruntownej rewitalizacji i oddano w ręce lokalnej wspólnoty.

W ramach drugiej odsłony Poppositions Bęc Zmiana zaprezentuje instalację odnoszącą się do burzliwej przeszłości oraz niepewnej przyszłości browaru Brass, a szczególnie do jego związków z przemianami i widmowością kapitalizmu. W tym kontekście interesuje nas zjawisko znikania, którgo energetyczny potencjał i widmowe ślady Fundacja Bęc Zmiana tropi co najmniej od 2009 roku, kiedy to wraz z grupą artystów Zniknęliśmy nad Wisłą.

Kluczowy punkt instalacji stanowi fotomontaż, ukazujący otoczenie Brass, z którego budynek browaru znika, zostawiając po sobie ślad w postaci odbicia w pobliskiej sadzawce. Fotografii towarzyszy praca Michała Gayera: około 300 srebrnych puszek z piwem, z których artysta usunął elementy świadczące o ich zawartości, składzie, pochodzeniu, marce oraz producencie. Puszki powracają do obiegu ekonomicznego jako autonomiczne dzieła sztuki. Ostatni element instalacji stanowi rzeźba Rafała Dominika, podłużna forma pełniąca funkcję baru utworzona została w wyniku połączenia profili liter C (content) i F (form).

POPPOSITIONS OFF-FAIRS
czas: 18-21.04
miejsce: Bruksela, Brass, Avenue Van Volxem 364, Forest
artyści: Michał Gayer, Rafał Dominik
zespół kuratorski: Bęc Zmiana (Ela Petruk, Magdalena Roszkowska, Bogna Świątkowska, Szymon Żydek)

www.poppositions.com / www.beczmiana.pl

<< Bruksela, browar Brass, widok ogólny, fot. archiwum poppositions

Partner i mecenas: Instytut Polski w BrukseliUSE IT WARSAW 2013 - WERSJA MOBILNA
[2013-04-02]

Przedstawiamy mobilną wersję mapy dla młodych turystów USE-IT WARSZAWA 2013, przystosowaną do użytkowania za pomocą urządzeń mobilnych (smartfony, tablety).

ZOBACZ PODGLĄD MAPY: +TU

Podobnie jak w wersj papierowej, bogato ilustrowana aplikacja prezentuje ponad 100 subiektywnie wybranych miejsc, nie tylko związanych z bogatym życiem kulturalnym stolicy, ale także dających pojęcie o charakterze miasta, przedstawiających ulubione miejsca spotkań młodego pokolenia warszawiaków. Dodatkowo aplikacja zwiera podstawowe informacje o Warszawie, komunikacji, hostelach, galeriach, zwyczajach mieszkańców naszego miasta. Została przygotowana specjalnie z myślą o turystach w wieku 18-35, tzw. „travellersach”.

Aplikacja przygotowana została dla dwóch najpopularniejszych systemów operacyjnych (Apple iOS, Android).  Jest aplikacją off-linową, z możliwością lokalizowania GPS-em i aktualizowaniem online (przy dostępności Internetu) na życzenie. Aplikacja jest darmowa, dostępna za pośrednictwem popularnych serwisów Apps Store oraz Google Play oraz na stronie

www.use-it-warsaw.pl

Mobilna wersja mapy USE-IT Warsaw Map for Young Travellers edycja 2013, powstała dzięki współpracy Biura Promocji Miasta Stołecznego Warszawy, Fundacji Bęc Zmiana oraz europejskiej organizacji turystycznej USE-IT Europe. Aplikacja dostępna jest w wersj anglojęzycznej.

O AUTORACH:
Teksty podobnie jak w latach ubiegłych, przygotował Grzegorz Piątek, architekt i krytyk architektury, współpracujący z Fundacją Bęc Zmiana przy anglojęzycznych publikacjach takich jak "Notes.from.warsaw" czy "Archinotes", wraz z Jarosławem Trybusiem był kuratorem nagrodzonej Złotym Lwem wystawy w Pawilonie Polskimna Biennale Architektury w Wenecji w 2008 roku. Jest współzałożycielem Centrum Architektury.
Autorem projektu graficznego jest  Dominik Cymer, Cyber Kids on Real, (www.cyberkids.pl), nagrodzony wieloma nagrodami autor projektów, m.in. dla offowego kolektywu artystyczno-industrialnego Będzin Beat. Studio  Cyber Kids on Reel odpowiada również za wdrożenie aplikacji.

O USE-IT EUROPE
Use-it Europe zajmuje się tworzeniem map i innych materiałów informacyjnych, skierowanych do młodych ludzi, którzy podróżują po Europie i których budżet nie jest zbyt duży - tzw. „travellersów”. W ramach działania USE-IT Europe dotychczas ukazały się mapy i przewodniki opisujące takie miasta jak m.in.: Antwerpia, Akwizgran, Blackpool, Brugia, Bolonia, Bruksela, Charleroi, Cork, Drezno, Gandawa, Kopenhaga, Ljubljana, Lowanium, Łódź, Mechelen, Oslo, Porto, Praga, Rotterdam, Saloniki, Turyn. W przygotowaniu jest wiele innych miejsc. Szczegóły: www.use-it.travel

Wydawca aplikacji: Fundacja Bęc Zmiana, www.bęczmiana.pl
Teksty: Grzegorz Piątek
Design & Development: Dominik Cymer, Cyber Kids on Reel, www.cyberkids.pl
Partner: Miasto Stołeczne Warszawa, www.warsawtour.plWOJCIECH KUCHARCZYK: MR OK
[2012-05-17]

Mikro wystawa Dużych zdjęć ładnych roślin z latającym światłem… oraz koncert The Complainer w witrynie Bęca to najbardziej oczekiwane wydarzenia tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie! Wojt3k Kucharczyk mówiąc o swoim nocnym/mrocznym wcieleniu tłumaczy: normalnie mrok to mrok, ale według mnie jest to raczej kondensacja światła - żeby je zobaczyć trzeba mieć dookoła siebie mrok. Dodatkowo MR OK można czytać jako MISTER OKAY...

Natomiast o swojej działalności fotograficznej Wojt3k mówi tak: Nie uważam się za fotografa. Po prostu miałem taki pomysł i fotograficzny aparat pomógł mi go zrealizować. (...) Nie polowałem na rośliny, nie mam pojęcia jakie to gatunki i jak brzmią ich łacińskie nazwy. Ogrodnikiem jestem początkującym. Patrzyłem na to, co mi się podobało. Szkoda, że na zdjęciach nie można pokazać zapachu, z temperaturą powietrza jest nieco łatwiej. Latające światło pewnie powinno coś symbolizować. Być może.

WOJCIECH KUCHARCZYK: MR OK
koncert + fotografie z serii Duże zdjęcia ładnych roślin z latającym światłem
koncert: 19.05, wieczorem (w MR OKu)
wystawa: od 19.05-10.06.2012
miejsce: Warszawa, Bęc Zmiana, ul. Mokotowska 65

Wojciech Kucharczyk (ur. 1969) – artysta, który używa muzyki, dźwięku, obrazu, ruchu i wielu innych elementów. Założyciel legendarnej wytwórni – kolektywu mik.musik.!. Jako muzyk działa w zespole Mołr Drammaz, retro*sex*galaxy, ale przede wszystkim jako The Complainer. Wydał ponad 40 płyt. Kiedyś robił sporo wystaw, teraz do tego wraca. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Mieszka i pracuje w Skoczowie. Podróżuje.

thecomplainer.mikmusik.org
facebook.com/WojciechKucharczykOfficial

CZYTANKI DLA ROBOTNIKÓW SZTUKI 2014 / CZYATANKA #1
Dlaczego wszyscy robimy projekty pomimo tego, że nikt z nas tego za bardzo nie lubi?>>>

BĘC NA NY ART BOOK FAIR
stoisko bęc zmiany targach artbooków w Nowym Jorku>>>

DIZAJN_WAWA 2013: KOEGZYSTENCJA OPEN CALL
nabór projektów wspierających różnorodność w mieście>>>

POPPOSITIONS
Bęc Zmiana podczas alternatywnych targów sztuki w Brukseli!>>>

USE IT WARSAW 2013 - WERSJA MOBILNA
elektroniczne wydanie popularnej mapy Warszawy dla młodych turystów>>>

WOJCIECH KUCHARCZYK: MR OK
Noc w Bęcu: koncert + wystawa>>>

REKLAMA