CZYTANKI DLA ROBOTNIKÓW SZTUKI 2014 / CZYATANKA #1
[2014-03-10]

Wolny Uniwersytet Warszawy i Fundacja Bęc Zmiana, we współpracy z projektem Marthy Rosler "Przewodnik dla zagubionych" zapraszają na pierwsze spotkanie w nowej edycji popularnego cyklu  "Czytanki dla Robotników Sztuki". Pierwsze spotkanie w 2014 roku obracać się będzie dookoła projektów, jako głównego sposobu organizowania usieciowionej produkcji artystycznej w płynnym kapitalizmie. 

Podczas pierwszego spotkania, wchodzącego w skład wystawy Marthy Rosler "Przewodnik dla zabudionych" będziemy dyskutować fragmenty z "New Spirit of Capitalism" książki autorstwa Luca Boltanskiego i Eve Chiapello, w której badają oni fundamentalną rolę projektowania w procesie wyłaniania się nowego ducha kapitalizmu. Zerkniemy także do rozdziału najnowszej książki holenderskiego socjologa Pascala Gielena "Creativity and other Fundamentalisms" w którym analizuje on wpływ projektowego systemu produkcji na globalny obieg sztuki.

Czytaj więcej: +TU

Więcej informacji o wystawie "Przewodnik dla zagubionych": +TU

czas
: 20.03, czwartek, g. 18.00
miejsce
: CSW Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2
prowadzenie
: Kuba Szreder
lektury
: Luca Boltanski i Eve Chiapello: "New Spirit of Capitalism"
Pascal Gielen: "Creativity and other Fundamentalisms"
pobierz teksty
+tutaj

Seria Czytanki dla Robotników sztuki 2014 realizowana jest w  ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 WYNIKI OPEN CALL. DIZAJN_WAWA 2013: KOEGZYSTENCJA
[2013-11-04]

Znamy już projekty, które niebawem będzie można zobaczyć na wystawie w ramach tegorocznej edycji projektu DIZAJN_WAWA 2013: KOEGZYSTENCJA. Spośród kilkudziesięciu zgłoszonych prac jury w składzie Aleksandra Wasilkowska, Joanna Erbel, Joanna Kusiak i Grzegorz Piątek wybrało trzy najciekawsze projekty.

Na wystawie zaprezentowane zostaną:

Projekt URBalance, autorstwa Grzegorza Młynarskiego (Sociopolis, Kwiatkibratki), który proponuje projekt "zielonej partycypacji", łącząc udział mieszkańców w podejmowaniu decyzji z uwarunkowaniami ekologicznymi.
Uzasadnienie jury: za kompleksowe podejście do miasta jako złożonego ekosystemu, spojrzenia na kwestii partycypacji i prawa do miasta z perspektywy zrównoważonego rozwoju oraz wytyczanie nowego horyzontu myślenia o urbanistyce.

Zrzeszenie Dóbr Lokalnych (ZDL), autorstwa Jacka Kołodziejskiego, aplikację pozwalającą lokalizować drobne rzemiosło i lokalne usługi w wybranej okolicy.
Uzasadnienie jury: za zwrócenie uwagi na problem znikania lokalnych usług, małych sklepików i punktów rzemieślniczych oraz podkreślenie znaczenia lokalności. ZDL zbiera te miejsca w sieć - ale sieć o niekomercyjnym, ale raczej społecznym charakterze. Zaletą jest, że jeśli zostanie zrealizowany będzie wsparciem zarówno dla oddolnych inicjatyw działających na rzecz ochrony małych lokalnych punktów usługowych, jak i polityki lokalowej m.st. Warszawy, aby mogła lepiej odpowiadać na lokalnej potrzeby.
 
Poczekalnia, autorstwa Kamili Szejnoch, polegający na stworzeniu miejsca do siedzenia i czekania w obrębie trybuny honorowej na placu Defilad, przy dworcu autobusowym.
Uzasadnienie jury: za próbę zmierzenia się z tak trudną i alienującą przestrzenią jaką są okolice placu Defilad oraz na zaproponowanie czasowego rozwiązania, które realnie poprawi codzienny komfort życia podróżujących autobusami do podwarszawskich miejscowości. Projekt Kamili Szejnoch Poczekalnia oswaja przestrzeń Placu Defilad, w sposób, który omija obecne problemy z własnością i planami zagospodarowania na placu. Jednocześnie wychodzi naprzeciw potrzebom pasażerów nieformalnego dworca - grupie, której potrzeby były dotychczas mało zauważane. Siedziska Kamili Szejnoch z widokiem na Pałac będą na pewno zawsze zajęte.

Gratulujemy!


Opisy wybranych projektów zostaną zaprezentowane na stronie www.dizajnwawa.pl

Szczegóły wystawy już wkrótce!


Tematem tegorocznej edycji projektu Dizajn_Wawa jest koegzystencja, czyli problem współistnienia w przestrzeni miasta różnych grup społecznych, o rozmaitym potencjale ekonomicznym, w odmienny sposób manifestujących swoje aspiracje, ale jednak połączonych wspólnotą mieszkania w granicach tego samego miasta.
www.dizajnwawa.pl

<<< Projekt graficzny: Mebleks


BĘC NA NY ART BOOK FAIR
[2013-09-03]

Bęc Zmiana weźmie udział w tegorocznej edycji targów książki NY Art Book Fair, które odbywają się w nowojorskim Museum of Modern Art PS1!

Na naszym stoisku oprócz wydawnictw Bęca prezentować będziemy wybór z najnowszych publikacji dotyczących sztuki/architektury/dizanu wydanych w ostatnim czasie przez Centrum Architektury, Narodowe Centrum Kultury, Fundacja Wyspa Progress Instytut Sztuki Wyspa, Korporacja Ha!art i TR Warszawa. Dodatkowo odwiedzający nasze stoisko przesłuchać będą mogli płyt warszawskich w...ytwórni Bôłt Records i Lado ABC.

czas: 19-22.09.2013
miejsce: Nowy Jork, Museum of Modern Art PS1, 22-25 Jackson Ave
www.nyartbookfair.com

NY ART BOOK FAIRS organizowane są przez Printed Matter, nowojorską organizację zajmującą się promocją i dystrybucją art booków. Odbywające się w PS1 oddziale Museum of Modern Art targi, rok rocznie grupują 283 wystawców oraz około 25 tysięcy zwiedzających.

W tym roku tradycyjnie, podobnie jak w latach poprzednich, obok Bęc Zmiany wśród wystawców z polski obecna będzie również reprezentacja redakcja Periodyka Najgorszego TO!
www.najgorszy.com

<<<< We are the word, projekt znaku: Jakub Jezierski


Partner: Instytut Polski w Nowym Jorku / www.polishculture-nyc.org


DIZAJN_WAWA 2013: KOEGZYSTENCJA OPEN CALL
[2013-09-03]

OPEN CALL – KOEGZYSTENCJA: DIZAJN DLA RÓŻNORODNOŚCI
Zapraszamy do nadsyłania propozycji i projektów odpowiadających na pytanie: jak projektować miasto zrównoważone i różnorodne, z poszanowaniem potrzeb różnych grup mieszkańców?
Czekamy na propozycję z zakresu m.in. architektury, dizajnu, projektowania, urbanistyki, socjologii i innych. Do nadsyłania propozycji zapraszamy zarówno osoby indywidualne jak i interdyscyplinarne zespoły grupujące dizajnerów, projektantów, architektów, absolwentów/studentów wydziałów projektowych jak i mieszkańców miast.

Open call realizowany jest w ramach tegorocznej edycji projektu DIZAJN_WAWA 2013: KOEGZYSTENCJA. Nasze działanie ma na celu wyłonienie projektów i prac teoretycznych proponujących rozwiązania projektowe sprzyjające przywróceniu różnorodnych form korzystania z przestrzeni miasta zamieszkującym je różnym grupom ekonomicznym, społecznym oraz wiekowym. Efektem zaproszenia będzie wystawa, na której zostaną zaprezentowane co najmniej 3 najlepsze propozycje wybrane przez jury w składzie: Joanna Erbel, Joanna Kusiak, Grzegorz Piątek, Aleksandra Wasilkowska.
Wystawie towarzyszyć będzie dyskusja.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres bec@funbec.eu w temacie wiadomości prosimy wpisać DIZAJN_WAWA 2013 OPEN CALL.

Termin nadsyłania prac: 20.10.2013

www.dizajnwawa.pl

Jury Open call:
Joanna Erbel - socjolożka, fotografka. Doktorantka w Instytucie Socjologii UW, gdzie pisze doktorat o roli aktorów nie-ludzkich w przemianie przestrzeni miejskiej. Współzałożycielka Stowarzyszenia Duopolis, członkini Krytyki Politycznej. Redaktorka Magazynu Miasta. Obecnie zajmuje się głównie polityką mieszkaniową, która uważa za najważniejszą obecnie kwestię miejską. Mieszka w Warszawie.

Joanna Kusiak – socjolożka, aktywistka miejska, laureatka nagrody START Fundacji Nauki Polskiej, współautorka książki Chasing Warsaw / Goniąc Warszawę, doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim i Technische Universität Darmstadt, pisze doktorat o miejskiej rewolucji. W 2011 i 2012 roku Fulbright Advanced Visiting Researcher na City Univeristy of New York. Zajmuje się badaniem miejskich transformacji oraz pojęciem miejskiego chaosu w miastach Europy Środkowo-Wschodniej i Globalnego Południa.

Grzegorz Piątek – naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej m.st. Warszawy, krytyk architektury i kurator, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2006). Kurator wystaw: w pawilonie polskim na XI Biennale Architektury w Wenecji Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings, nagrodzonej Złotym Lwem za najlepszą ekspozycję narodową (z Jarosławem Trybusiem, 2008), Open:Poland. Architecture and Identity w Royal Institute of British Architects, Londyn (z Robem Wilsonem, 2009), Modernizacion na festiwalu PhotoEspana (z J. Trybusiem, 2010). Autor artykułów o architekturze, designie i mieście oraz tekstów w książkach i katalogach, m.in. Notes from Warsaw (Warszawa 2007), Wallpaper City Guide. Warsaw (Londyn 2008), Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings (Warszawa, 2008), Architektura Polska/Polen Architektur (Wiedeń 2008). Autor (z J. Trybusiem) przewodnika Warschau. Ein thematisches Fuhrer durch Polens Hauptstadt (Stuttgart 2009) i mapy Use It. Warsaw (Warszawa 2008, 2009, 2011, 2012 – 4 wydania). Od 2005 do 2011 redaktor w miesięczniku „Architektura-murator”. Autor cykli wykładów o architekturze w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (od 2008). Laureat Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok oraz dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za promocję Polski na świecie (2009). Autor aplikacji Warszawy w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (2011).

Aleksandra Wasilkowska - architektka, wiceprezeska Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Prowadzi pracownię w Warszawie. W 2010 roku reprezentowała Polskę wspólnie z artystką Agnieszką Kurant na XII Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji projektem Emergency Exit. Zajmuje się architekturą na styku sztuki i nauki. Jej projekty i instalacje były realizowane m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Instytucie Awangardy, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Tbilisi, Nowym Teatrze w Warszawie, Bunkrze Sztuki w Krakowie, Chelsea College of Art and Design w Londynie, Seoul Art Center w Korei, a także wyróżniane w konkursach, między innymi na modernizację placu Grzybowskiego w Warszawie, ogrodu w Pontivy we Francji i najlepszą przestrzeń teatralną na festiwalu Boska Komedia w Krakowie. Wykłada i prowadzi warsztaty studenckie m.in. na studiach Sztuka/Przestrzeń Publiczna/ Demokracja, OSSA. Autorka książki Warszawa jako struktura emergentna przygotowanej we współpracy z prof. Andrzejem Nowakiem, wydanej w ramach cyklu Ekspektatywa przez Fundację Bęc Zmiana w 2009 r. W 2013 ukazała się jej nowa publikacja Architektura cienia o architekturze, sztuce i ekonomii (wyd. Fundacja Inna Przestrzeń).
www.olawasilkowska.com

Projekt realizowany dzięki dotacji od m.st. Warszawy.

Patroni: Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, kwartalnik RZUTPOPPOSITIONS
[2013-04-03]

Bęc Zmiana weźmie udział w drugiej odsłonie alternatywnych targów sztuki współczesnej POPPOSITIONS w Brukseli!

Poppositions to niezależne targi sztuki, paralelne wobec jednego z najważniejszych wydarzeń na rynku sztuki współczesnej – targów Art Brussels. Poppositions podważają ich tradycyjną formułę: co roku odbywają się w innym miejscu, zapraszają do udziału niewielkie, nienastawione na zysk organizacje pozbawione stałej siedziby, a także prezentują projekty przygotowane z myślą o konkretnej lokalizacji.... W tym roku, obok Bęc Zmiany, do udziału w wydarzeniu zaproszono 18 niezależnych organizacji i galerii z całej Europy, które pokażą prace nawiązujące do budynku brukselskiego browaru Brass. To jeden z największych przedwojennych browarów, który w latach 80. XX wieku ogłosił upadłość, większość budynków została wyburzona, reszta popadła w ruinę. Dopiero kilka lat temu miejsce to poddano gruntownej rewitalizacji i oddano w ręce lokalnej wspólnoty.

W ramach drugiej odsłony Poppositions Bęc Zmiana zaprezentuje instalację odnoszącą się do burzliwej przeszłości oraz niepewnej przyszłości browaru Brass, a szczególnie do jego związków z przemianami i widmowością kapitalizmu. W tym kontekście interesuje nas zjawisko znikania, którgo energetyczny potencjał i widmowe ślady Fundacja Bęc Zmiana tropi co najmniej od 2009 roku, kiedy to wraz z grupą artystów Zniknęliśmy nad Wisłą.

Kluczowy punkt instalacji stanowi fotomontaż, ukazujący otoczenie Brass, z którego budynek browaru znika, zostawiając po sobie ślad w postaci odbicia w pobliskiej sadzawce. Fotografii towarzyszy praca Michała Gayera: około 300 srebrnych puszek z piwem, z których artysta usunął elementy świadczące o ich zawartości, składzie, pochodzeniu, marce oraz producencie. Puszki powracają do obiegu ekonomicznego jako autonomiczne dzieła sztuki. Ostatni element instalacji stanowi rzeźba Rafała Dominika, podłużna forma pełniąca funkcję baru utworzona została w wyniku połączenia profili liter C (content) i F (form).

POPPOSITIONS OFF-FAIRS
czas: 18-21.04
miejsce: Bruksela, Brass, Avenue Van Volxem 364, Forest
artyści: Michał Gayer, Rafał Dominik
zespół kuratorski: Bęc Zmiana (Ela Petruk, Magdalena Roszkowska, Bogna Świątkowska, Szymon Żydek)

www.poppositions.com / www.beczmiana.pl

<< Bruksela, browar Brass, widok ogólny, fot. archiwum poppositions

Partner i mecenas: Instytut Polski w BrukseliUSE IT WARSAW 2013 - WERSJA MOBILNA
[2013-04-02]

Przedstawiamy mobilną wersję mapy dla młodych turystów USE-IT WARSZAWA 2013, przystosowaną do użytkowania za pomocą urządzeń mobilnych (smartfony, tablety).

ZOBACZ PODGLĄD MAPY: +TU

Podobnie jak w wersj papierowej, bogato ilustrowana aplikacja prezentuje ponad 100 subiektywnie wybranych miejsc, nie tylko związanych z bogatym życiem kulturalnym stolicy, ale także dających pojęcie o charakterze miasta, przedstawiających ulubione miejsca spotkań młodego pokolenia warszawiaków. Dodatkowo aplikacja zwiera podstawowe informacje o Warszawie, komunikacji, hostelach, galeriach, zwyczajach mieszkańców naszego miasta. Została przygotowana specjalnie z myślą o turystach w wieku 18-35, tzw. „travellersach”.

Aplikacja przygotowana została dla dwóch najpopularniejszych systemów operacyjnych (Apple iOS, Android).  Jest aplikacją off-linową, z możliwością lokalizowania GPS-em i aktualizowaniem online (przy dostępności Internetu) na życzenie. Aplikacja jest darmowa, dostępna za pośrednictwem popularnych serwisów Apps Store oraz Google Play oraz na stronie

www.use-it-warsaw.pl

Mobilna wersja mapy USE-IT Warsaw Map for Young Travellers edycja 2013, powstała dzięki współpracy Biura Promocji Miasta Stołecznego Warszawy, Fundacji Bęc Zmiana oraz europejskiej organizacji turystycznej USE-IT Europe. Aplikacja dostępna jest w wersj anglojęzycznej.

O AUTORACH:
Teksty podobnie jak w latach ubiegłych, przygotował Grzegorz Piątek, architekt i krytyk architektury, współpracujący z Fundacją Bęc Zmiana przy anglojęzycznych publikacjach takich jak "Notes.from.warsaw" czy "Archinotes", wraz z Jarosławem Trybusiem był kuratorem nagrodzonej Złotym Lwem wystawy w Pawilonie Polskimna Biennale Architektury w Wenecji w 2008 roku. Jest współzałożycielem Centrum Architektury.
Autorem projektu graficznego jest  Dominik Cymer, Cyber Kids on Real, (www.cyberkids.pl), nagrodzony wieloma nagrodami autor projektów, m.in. dla offowego kolektywu artystyczno-industrialnego Będzin Beat. Studio  Cyber Kids on Reel odpowiada również za wdrożenie aplikacji.

O USE-IT EUROPE
Use-it Europe zajmuje się tworzeniem map i innych materiałów informacyjnych, skierowanych do młodych ludzi, którzy podróżują po Europie i których budżet nie jest zbyt duży - tzw. „travellersów”. W ramach działania USE-IT Europe dotychczas ukazały się mapy i przewodniki opisujące takie miasta jak m.in.: Antwerpia, Akwizgran, Blackpool, Brugia, Bolonia, Bruksela, Charleroi, Cork, Drezno, Gandawa, Kopenhaga, Ljubljana, Lowanium, Łódź, Mechelen, Oslo, Porto, Praga, Rotterdam, Saloniki, Turyn. W przygotowaniu jest wiele innych miejsc. Szczegóły: www.use-it.travel

Wydawca aplikacji: Fundacja Bęc Zmiana, www.bęczmiana.pl
Teksty: Grzegorz Piątek
Design & Development: Dominik Cymer, Cyber Kids on Reel, www.cyberkids.pl
Partner: Miasto Stołeczne Warszawa, www.warsawtour.plWOJCIECH KUCHARCZYK: MR OK
[2012-05-17]

Mikro wystawa Dużych zdjęć ładnych roślin z latającym światłem… oraz koncert The Complainer w witrynie Bęca to najbardziej oczekiwane wydarzenia tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie! Wojt3k Kucharczyk mówiąc o swoim nocnym/mrocznym wcieleniu tłumaczy: normalnie mrok to mrok, ale według mnie jest to raczej kondensacja światła - żeby je zobaczyć trzeba mieć dookoła siebie mrok. Dodatkowo MR OK można czytać jako MISTER OKAY...

Natomiast o swojej działalności fotograficznej Wojt3k mówi tak: Nie uważam się za fotografa. Po prostu miałem taki pomysł i fotograficzny aparat pomógł mi go zrealizować. (...) Nie polowałem na rośliny, nie mam pojęcia jakie to gatunki i jak brzmią ich łacińskie nazwy. Ogrodnikiem jestem początkującym. Patrzyłem na to, co mi się podobało. Szkoda, że na zdjęciach nie można pokazać zapachu, z temperaturą powietrza jest nieco łatwiej. Latające światło pewnie powinno coś symbolizować. Być może.

WOJCIECH KUCHARCZYK: MR OK
koncert + fotografie z serii Duże zdjęcia ładnych roślin z latającym światłem
koncert: 19.05, wieczorem (w MR OKu)
wystawa: od 19.05-10.06.2012
miejsce: Warszawa, Bęc Zmiana, ul. Mokotowska 65

Wojciech Kucharczyk (ur. 1969) – artysta, który używa muzyki, dźwięku, obrazu, ruchu i wielu innych elementów. Założyciel legendarnej wytwórni – kolektywu mik.musik.!. Jako muzyk działa w zespole Mołr Drammaz, retro*sex*galaxy, ale przede wszystkim jako The Complainer. Wydał ponad 40 płyt. Kiedyś robił sporo wystaw, teraz do tego wraca. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Mieszka i pracuje w Skoczowie. Podróżuje.

thecomplainer.mikmusik.org
facebook.com/WojciechKucharczykOfficial

CZYTANKI DLA ROBOTNIKÓW SZTUKI 2014 / CZYATANKA #1
Dlaczego wszyscy robimy projekty pomimo tego, że nikt z nas tego za bardzo nie lubi?>>>

WYNIKI OPEN CALL. DIZAJN_WAWA 2013: KOEGZYSTENCJA
Prezentujemy trzy najciekawsze projekty nadesłane w ramach Open Call>>>

BĘC NA NY ART BOOK FAIR
stoisko bęc zmiany targach artbooków w Nowym Jorku>>>

DIZAJN_WAWA 2013: KOEGZYSTENCJA OPEN CALL
nabór projektów wspierających różnorodność w mieście>>>

POPPOSITIONS
Bęc Zmiana podczas alternatywnych targów sztuki w Brukseli!>>>

USE IT WARSAW 2013 - WERSJA MOBILNA
elektroniczne wydanie popularnej mapy Warszawy dla młodych turystów>>>

WOJCIECH KUCHARCZYK: MR OK
Noc w Bęcu: koncert + wystawa>>>

REKLAMA