CZARNA MATERIA ŚWIATA SZTUKI
[2014-04-22]

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji cyklu seminarynego Czytanki dla Robotników Sztuki 2014: O nędzy projektowego życia. Tym razem spotkanie nosi tytuł „Ciemna materia świata sztuki, czyli o związkach pomiędzy polem widzenia i grawitacją artystycznego wszechświata”.

Hipoteza dotycza ciemnej materii sztuki spopularyzowana została przez Gregory'ego Sholette'a - artystę, aktywistę i teoretyka z Nowego Jork. Jest ona jedną z najciekawszych prób wytłumaczenia i krytyki praw artystycznego wszechświata, sformułowaną w ciągu ostatniej dekady. Ciemna materia jest metaforą zaczerpniętą z astrofizyki do opisu tej części świata sztuki, która, pomimo swojej niewidoczności, stanowi 90% jego społecznej masy i podtrzymuje siły grawitacji napędzające artystyczny obieg. Artystyczna ciemna materia składa się z amatorów, artystów zapomnianych, przegranych artystycznej konkurencji, twórców intencjonalnie wychodzących poza artystyczne konwencje. Wszystkich tych, którzy znajdują się poza polem widzenia oficjalnego obiegu sztuki.

czas: 13.05.2014, wtorek, g. 18.00
miejsce: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawa, ul. Emilii Plater 51
prowadzenie: Kuba Szreder

Teksty:
Gregory Sholette, „Dark Matter. Art and Politics in the Age of Enterprise Culture”, fragmenty rozdziałów:
„Introduction: the Missing Mass”, str. 1 - 8
„Glut, overproduction, redundancy!”, str. 116 - 134

Więcej info + teksty do pobrania: www.wuw-warsaw.pl

Partner spotkania: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Seria Czytanki dla Robotników sztuki 2014 realizowana jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.EUROPEJSKIE STOLICE KULTURY
[2014-03-26]

Wolny Uniwersytet Warszawy zaprasza na kolejną odsłonę popularnego cyklu seminaryjnego Czytanki dla robotników sztuki. Tym razem seminarium prowadzone będzie przez uznanego francuskiego socjologa Emmanuela Pedlera - profesora w École des hautes études en sciences sociales w Marsylii. Spotkanie dotyczyć będzie roli i znaczenia instytucji kultury we współczesnym świecie.

Jak się obecnie powszechnie uważa, kultura jest czynnikiem sprzyjającym wzrostowi gospodarczemu w miastach poprzemysłowych. Naukowe opracowania poświęcone temu zagadnieniu koncentrują się zwykle na „kreatywnej gospodarce” oraz praktykach „partycypacyjnych” i „wielokulturowych”. Tym, co zazwyczaj umyka ich uwadze jest ewolucja istniejących już struktur instytucjonalnych (heritage industry). Instytucje nadal odgrywają kluczową rolę w organizacji i polaryzacji odbiorców kultury, zapewniają zatrudnienie, decydują o jakości życia obywateli i kształtują kanon estetyczny.

EMMANUEL PEDLER: EUROPEJSKIE STOLICE I INSTYTUCJE
czas: 1.04, wtorek, godz. 18.00
miejsce: Warszawa, Bęc Zmiana, Mokotowska 65/7
spotkanie w języku angielskim
zapisy: arek@beczmiana.pl

Emmanuel Pedler – profesor socjologii w École des hautes études en sciences sociales w Marsylii. W swoich pracach zajmuje się przede wszystkim socjologią komunikacji, sztuki oraz doczesności. Autor wielu opracowań o publiczności muzeów. Wybrane publikacje: Sociologie de la musique: les fondements rationnels et sociaux de la musique, (współpraca Jean Molino, Paryż, 1998), Sociologie de la communication (Paryż, 2000), Les nouvelles technologies à l'épreuve des bibliothèques: usages d'Internet et des cédéroms (Paryż, 2001)k Entendre l'opéra: une sociologie du théâtre lyrique, (Paryż 2003).


CZYTANKI DLA ROBOTNIKÓW SZTUKI 2014 / CZYATANKA #1
[2014-03-10]

Wolny Uniwersytet Warszawy i Fundacja Bęc Zmiana, we współpracy z projektem Marthy Rosler "Przewodnik dla zagubionych" zapraszają na pierwsze spotkanie w nowej edycji popularnego cyklu  "Czytanki dla Robotników Sztuki". Pierwsze spotkanie w 2014 roku obracać się będzie dookoła projektów, jako głównego sposobu organizowania usieciowionej produkcji artystycznej w płynnym kapitalizmie. 

Podczas pierwszego spotkania, wchodzącego w skład wystawy Marthy Rosler "Przewodnik dla zabudionych" będziemy dyskutować fragmenty z "New Spirit of Capitalism" książki autorstwa Luca Boltanskiego i Eve Chiapello, w której badają oni fundamentalną rolę projektowania w procesie wyłaniania się nowego ducha kapitalizmu. Zerkniemy także do rozdziału najnowszej książki holenderskiego socjologa Pascala Gielena "Creativity and other Fundamentalisms" w którym analizuje on wpływ projektowego systemu produkcji na globalny obieg sztuki.

Czytaj więcej: +TU

Więcej informacji o wystawie "Przewodnik dla zagubionych": +TU

czas
: 20.03, czwartek, g. 18.00
miejsce
: CSW Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2
prowadzenie
: Kuba Szreder
lektury
: Luca Boltanski i Eve Chiapello: "New Spirit of Capitalism"
Pascal Gielen: "Creativity and other Fundamentalisms"
pobierz teksty
+tutaj

Seria Czytanki dla Robotników sztuki 2014 realizowana jest w  ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 SYMPOZJUM : SPISEK KULTURY
[2013-12-03]

Sympozjum „Spisek kultury. Mapa polskiej kultury i jej terytorium” ma na celu podsumowanie rozmów przeprowadzonych w ramach projektu SPISEK KULTURY,  kiedy szapytaliśmy przedstawicieli świata nauki, instytucji kultury i sztuki o to, dlaczego mapa polskiej kultury nie pokrywa się z jej terytorium. Sympozjum ma także na celu konfrontację wyników tego nurtu refleksji nad kulturą i rozwojem z nurtem równoległym, realizowanym przez prof. Jerzego Hausnera w Instytucie Studiów Zaawansowanych.

czas: 10 grudnia 2013, g. 10.30-16.00
miejsce: Bar Studio, PKiN, Plac Defilad 1 w Warszawie
uczestnicy: Piotr Cichocki, Barbara Fatyga, Jerzy Hausner, Tomasz Rakowski, Przemysław Sadura, Antoni Bartosz
prowadzenie: Edwin Bendyk
zapisy: szymon@beczmiana.pl

czytaj więcej: www.spisek-kultury.pl

Koncepcja i realizacja: Edwin Bendyk
Produkcja: Fundacja Bęc Zmiana / www.beczmiana.pl | Partner: Bar Studio
Projekt Spisek Kultury dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury- Kultura - Interwencje.SPISEK KULTURY
[2013-11-15]

“Spisek kultury” to projekt podsumowujący wieloletni cykl seminaryjny “Kultura i rozwój” realizowany pod kierownictwem Edwina Bendyka przez Narodowe Centrum Kultury i Ośrodek Badań nad Przyszłością Collegium Civitas. Strona internetowa prezentuje analizy dokumentacji seminariów oraz uzupełniające je wywiady z ekspertami i praktykami. W grudniu 2013 roku zorganizowane zostanie również otwarte sympozjum, podczas którego wypróbowane zostaną hipotezy wypracowane w trakcie projektu.

Celem pracy nie jest stworzenie jak najdokładniejszej mapy polskiej kultury współczesnej – kultura jest zbyt bogatym światem, by można było tego zadania dokonać w ograniczonym czasie. Nie ma jednak takiej potrzeby, ważniejsze jest aby ujawnić mechanizmy kodowania rzeczywistości i przekształcania jej w w dominujące dyskursy, czyli używając języka teorii informacji, chodzi o redukcję złożoności świata kultury do znaczącej różnicy, znalezienie tego, co się kryje między mapą i terytorium – machiny translacyjnej, którą za Gregiem Urbanem będę nazywał metakulturą. Drugim kluczowym pojęciem będzie przeszkoda epistemologiczna w ujęciu, jakie zaproponował Gaston Bachelard, czyli strukturalna niemożność właściwej interpretacji rzeczywistości ze względu na wadliwe instrumenty poznawcze.

Koncepcja i realizacja: Edwin Bendyk
Produkcja: Bęc Zmiana, http://www.beczmiana.pl
Projekt graficzny materiałów promocyjnych: Krzysztof Bielecki
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury- Kultura – InterwencjeBĘC NA NY ART BOOK FAIR
[2013-09-02]

Bęc Zmiana weźmie udział w tegorocznej edycji targów książki NY Art Book Fair, które odbywają się w nowojorskim Museum of Modern Art PS1!

Na naszym stoisku oprócz wydawnictw Bęca prezentować będziemy wybór z najnowszych publikacji dotyczących sztuki/architektury/dizanu wydanych w ostatnim czasie przez Centrum Architektury, Narodowe Centrum Kultury, Fundacja Wyspa Progress Instytut Sztuki Wyspa, Korporacja Ha!art i TR Warszawa. Dodatkowo odwiedzający nasze stoisko przesłuchać będą mogli płyt warszawskich w...ytwórni Bôłt Records i Lado ABC.

czas: 19-22.09.2013
miejsce: Nowy Jork, Museum of Modern Art PS1, 22-25 Jackson Ave
www.nyartbookfair.com

NY ART BOOK FAIRS organizowane są przez Printed Matter, nowojorską organizację zajmującą się promocją i dystrybucją art booków. Odbywające się w PS1 oddziale Museum of Modern Art targi, rok rocznie grupują 283 wystawców oraz około 25 tysięcy zwiedzających.

W tym roku tradycyjnie, podobnie jak w latach poprzednich, obok Bęc Zmiany wśród wystawców z polski obecna będzie również reprezentacja redakcja Periodyka Najgorszego TO!
www.najgorszy.com

<<<< We are the word, projekt znaku: Jakub Jezierski


Partner: Instytut Polski w Nowym Jorku / www.polishculture-nyc.orgDIZAJN_WAWA 2013: KOEGZYSTENCJA OPEN CALL
[2013-08-30]

OPEN CALL – KOEGZYSTENCJA: DIZAJN DLA RÓŻNORODNOŚCI
Zapraszamy do nadsyłania propozycji i projektów odpowiadających na pytanie: jak projektować miasto zrównoważone i różnorodne, z poszanowaniem potrzeb różnych grup mieszkańców?
Czekamy na propozycję z zakresu m.in. architektury, dizajnu, projektowania, urbanistyki, socjologii i innych. Do nadsyłania propozycji zapraszamy zarówno osoby indywidualne jak i interdyscyplinarne zespoły grupujące dizajnerów, projektantów, architektów, absolwentów/studentów wydziałów projektowych jak i mieszkańców miast.

Open call realizowany jest w ramach tegorocznej edycji projektu DIZAJN_WAWA 2013: KOEGZYSTENCJA. Nasze działanie ma na celu wyłonienie projektów i prac teoretycznych proponujących rozwiązania projektowe sprzyjające przywróceniu różnorodnych form korzystania z przestrzeni miasta zamieszkującym je różnym grupom ekonomicznym, społecznym oraz wiekowym. Efektem zaproszenia będzie wystawa, na której zostaną zaprezentowane co najmniej 3 najlepsze propozycje wybrane przez jury w składzie: Joanna Erbel, Joanna Kusiak, Grzegorz Piątek, Aleksandra Wasilkowska.
Wystawie towarzyszyć będzie dyskusja.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres bec@funbec.eu w temacie wiadomości prosimy wpisać DIZAJN_WAWA 2013 OPEN CALL.

Termin nadsyłania prac: 20.10.2013

www.dizajnwawa.pl

Jury Open call:
Joanna Erbel - socjolożka, fotografka. Doktorantka w Instytucie Socjologii UW, gdzie pisze doktorat o roli aktorów nie-ludzkich w przemianie przestrzeni miejskiej. Współzałożycielka Stowarzyszenia Duopolis, członkini Krytyki Politycznej. Redaktorka Magazynu Miasta. Obecnie zajmuje się głównie polityką mieszkaniową, która uważa za najważniejszą obecnie kwestię miejską. Mieszka w Warszawie.

Joanna Kusiak – socjolożka, aktywistka miejska, laureatka nagrody START Fundacji Nauki Polskiej, współautorka książki Chasing Warsaw / Goniąc Warszawę, doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim i Technische Universität Darmstadt, pisze doktorat o miejskiej rewolucji. W 2011 i 2012 roku Fulbright Advanced Visiting Researcher na City Univeristy of New York. Zajmuje się badaniem miejskich transformacji oraz pojęciem miejskiego chaosu w miastach Europy Środkowo-Wschodniej i Globalnego Południa.

Grzegorz Piątek – naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej m.st. Warszawy, krytyk architektury i kurator, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2006). Kurator wystaw: w pawilonie polskim na XI Biennale Architektury w Wenecji Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings, nagrodzonej Złotym Lwem za najlepszą ekspozycję narodową (z Jarosławem Trybusiem, 2008), Open:Poland. Architecture and Identity w Royal Institute of British Architects, Londyn (z Robem Wilsonem, 2009), Modernizacion na festiwalu PhotoEspana (z J. Trybusiem, 2010). Autor artykułów o architekturze, designie i mieście oraz tekstów w książkach i katalogach, m.in. Notes from Warsaw (Warszawa 2007), Wallpaper City Guide. Warsaw (Londyn 2008), Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings (Warszawa, 2008), Architektura Polska/Polen Architektur (Wiedeń 2008). Autor (z J. Trybusiem) przewodnika Warschau. Ein thematisches Fuhrer durch Polens Hauptstadt (Stuttgart 2009) i mapy Use It. Warsaw (Warszawa 2008, 2009, 2011, 2012 – 4 wydania). Od 2005 do 2011 redaktor w miesięczniku „Architektura-murator”. Autor cykli wykładów o architekturze w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (od 2008). Laureat Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok oraz dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za promocję Polski na świecie (2009). Autor aplikacji Warszawy w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (2011).

Aleksandra Wasilkowska - architektka, wiceprezeska Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Prowadzi pracownię w Warszawie. W 2010 roku reprezentowała Polskę wspólnie z artystką Agnieszką Kurant na XII Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji projektem Emergency Exit. Zajmuje się architekturą na styku sztuki i nauki. Jej projekty i instalacje były realizowane m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Instytucie Awangardy, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Tbilisi, Nowym Teatrze w Warszawie, Bunkrze Sztuki w Krakowie, Chelsea College of Art and Design w Londynie, Seoul Art Center w Korei, a także wyróżniane w konkursach, między innymi na modernizację placu Grzybowskiego w Warszawie, ogrodu w Pontivy we Francji i najlepszą przestrzeń teatralną na festiwalu Boska Komedia w Krakowie. Wykłada i prowadzi warsztaty studenckie m.in. na studiach Sztuka/Przestrzeń Publiczna/ Demokracja, OSSA. Autorka książki Warszawa jako struktura emergentna przygotowanej we współpracy z prof. Andrzejem Nowakiem, wydanej w ramach cyklu Ekspektatywa przez Fundację Bęc Zmiana w 2009 r. W 2013 ukazała się jej nowa publikacja Architektura cienia o architekturze, sztuce i ekonomii (wyd. Fundacja Inna Przestrzeń).
www.olawasilkowska.com

Projekt realizowany dzięki dotacji od m.st. Warszawy.

Patroni: Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, kwartalnik RZUT
WOLNE MIASTO WARSZAWA
[2013-06-18]

Wakatujące (puste/opuszczone/nieużytkowane) przestrzenie stanowią specyficzną dziedzinę architektonicznego obrazu Warszawy. Projekt WOLNE MIASTO WARSZAWA (VACANT CITY OF WARSAW) ma na celu  rozpoznanie ich statusu potencjału oraz znaczenia w rozwoju ekonomicznym, kulturalnym i społecznym miasta.

Wiedza wypracowana w trakcie zadania oparta zostanie na informacji uzyskanych za pośrednictwem strony www oraz specjalnie przygotowanej CROWDMAPY – internetowego narzędzia mapującego umożlwiającego społecznościowe zbieranie oraz opracowywanie danych.

Niezabudowana przestrzeń stanowi podstawowy i najbardziej deficytowy kapitał współczesnych miast. W oficjalnej narracji promocyjnej Warszawy wolne działki budowlane stanowią jej największy atut w walce o napływ zagranicznego kapitału inwestycyjnego. Obraz Warszawy jako placu budowy prezentowany jest przede wszystkim na międzynarodowych targach inwestycyjnych i znajduje wyraz w postaci wizji rozwoju budownictwa wysokościowego.
Jednak puste przestrzenie w mieście to nie tylko dostępne pod zabudowę grunty, lecz również puste lokale mieszkalne/biurowe czy usługowe jak również opuszczone i zapomniane przez użytkowników przestrzenie publiczne. Problem ich niezagospodarowania, prowadzącego w szerszej perspektywie do ich degradacji i destrukcji, staje się niezwykle aktualny w obecnym czasie kryzysu ekonomicznego, objawiającego się w nadpodaży na rynku nieruchomości.
Dotychczas mapowanie wolnych przestrzeni w Warszawie prowadzone było pod kątem ściśle geodezyjnym, ograniczającym się do prowadzenia rejestru dostępnych pod zabudowę działek. W chwili obecnej Warszawa dysponuje mapami katastralnymi, wykazami numerów hipotecznych poszczególnych nieruchomości, a także informacjami o ich dokładnym położeniu i wymiarach nieruchomości. Zaproponowane przez nas działanie celu uzupełnienie tych informacji o ich społeczny, ekonomiczny i kulturalny potencjał.


CZYTAJ WIĘCEJ:
Levente Polyak: Mapowanie pustych przestrzeni, [w:] Chwała Miasta, Fundacja Bęc Zmiana 2012: +TU
Levente Polyak: Pustka w mieście, prezentacja/dyskusja, Synchronizacha 2012: +TU
Jak przywrócić miastu pustostany, Gazeta Stołeczna 18.06.2013: +TU
Muzyka otwiera kłódki na Okólniku. Sukces społeczników, Gazeta Stołeczna 1.06.2013: +TU
Zajęli bar Szanghaj na Marszałkowskiej. Rok po Prasowym, Gazeta Stołeczna, 12.12.2012: +TU
Przejęcie Baru Prasowego: czerwona kartka dla władz, Gazeta Stołeczna 27.12.2013: +TU

Projekt realizowany jest w ramach międzynarodowej sieci badawczej VACANT CENTRAL EUROPE zainicjowane przez Centrum Architektury w Budapeszcie (KEK). Wśród pozostałych miast zaangażowanych w sieć znajdują się m.in. Katowice, Praga, Bratysława, Brno.
http://kek.org.hu/lakatlan/


TECHNOPAINTINGS / W WIĘKSZOŚCI ARTYŚCI SĄ BIEDNI
[2013-05-15]

Podczas Nocy Muzeów w siedzibie Bęc Zmiany zostanie zaprezentowany film Rafała Dominika "Technopaintings", na którym animowane obrazy klasyków polskiego malarstwa tańczą do wesołej muzyki.

Drugą odsłoną będzie wystawa "Copyright". Większość artystów jest biedna. Czy rozwiązaniem ich problemów może być archaiczny system zarządzania prawami autorskimi, jakim posługuje się Stowarzyszenie Autorów ZAiKS założone w 1918 roku? Na wystawie zostanie zaprezentowana realna możliwość przełożenia narzędzi jakimi posługuje się ZAiKS na zarządzania prawami twórców sztuk wizualnych oraz artystów zajmujących się szeroko rozumianą plastyką.

czas: 18.05, g. 18-22

miejsce: Bęc Zmiana, Mokotowska 65, Warszawa

<< Mikołaj Kopernik zaprasza na Noc Muzeów do Bęca / Rafał Dominik: kadr z filmu "Technopaintings" / Jan Matejko: "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem"


DOMINIK CYMER / USE IT WARSAW
[2013-04-23]

Zapraszamy na wystawę grafik i rysunków przygotowanych przez Dominika Cymera oraz Cyber Kids on Real z myślą o mobilnej aplikacji dla młodych turystów Use-it Warsaw. W programie: premierowa aplikacja + pocztówki + naklejki!

Dominik Cymer / Cyber Kids on Real, (www.cyberkids.pl), nagrodzony wieloma nagrodami autor projektów, m.in. dla offowego kolektywu artystyczno-industrialnego Będzin Beat. Studio Cyber Kids on Reel odpowiada również za wdrożenie aplikacji.

czas: 26.04, g. 19:00
miejsce: Bęc Zmiana, Mokotowska 65, Warszawa

Cyber Kids on real: Dominik Cymer, Kasia Lorenz, Andrzej Florek, Maria Bieniek, Justyna Dybala

Aplikacja Use-it Warsaw przygotowana została dla dwóch najpopularniejszych systemów operacyjnych (Apple iOS, Android). Jest aplikacją off-linową, z możliwością lokalizowania GPS-em i aktualizowaniem online (przy dostępności Internetu) na życzenie. Aplikacja jest darmowa, dostępna za pośrednictwem popularnych serwisów Apps Store oraz Google Play oraz na stronie
www.use-it-warsaw.pl

Mobilna wersja mapy USE-IT Warsaw Map for Young Travellers edycja 2013, powstała dzięki współpracy Biura Promocji Miasta Stołecznego Warszawy, Fundacji Bęc Zmiana oraz europejskiej organizacji turystycznej USE-IT Europe. Aplikacja dostępna jest w wersji anglojęzycznej.


POPPOSITIONS
[2013-04-03]

Bęc Zmiana weźmie udział w drugiej odsłonie alternatywnych targów sztuki współczesnej POPPOSITIONS w Brukseli!

W ramach drugiej odsłony Poppositions Bęc Zmiana zaprezentuje instalację odnoszącą się do burzliwej przeszłości oraz niepewnej przyszłości browaru Brass, a szczególnie do jego związków z przemianami i widmowością kapitalizmu. W tym kontekście interesuje nas zjawisko znikania, którgo energetyczny potencjał i widmowe ślady Fundacja Bęc Zmiana tropi co najmniej od 2009 roku, kiedy to wraz z grupą artystów Zniknęliśmy nad Wisłą.

Kluczowy punkt instalacji stanowi fotomontaż, ukazujący otoczenie Brass, z którego budynek browaru znika, zostawiając po sobie ślad w postaci odbicia w pobliskiej sadzawce. Fotografii towarzyszy praca Michała Gayera: około 300 srebrnych puszek z piwem, z których artysta usunął elementy świadczące o ich zawartości, składzie, pochodzeniu, marce oraz producencie. Puszki powracają do obiegu ekonomicznego jako autonomiczne dzieła sztuki. Ostatni element instalacji stanowi rzeźba Rafała Dominika, podłużna forma pełniąca funkcję baru utworzona została w wyniku połączenia profili liter C (content) i F (form).

Poppositions to niezależne targi sztuki, paralelne wobec jednego z najważniejszych wydarzeń na rynku sztuki współczesnej – targów Art Brussels. Poppositions podważają ich tradycyjną formułę: co roku odbywają się w innym miejscu, zapraszają do udziału niewielkie, nienastawione na zysk organizacje pozbawione stałej siedziby, a także prezentują projekty przygotowane z myślą o konkretnej lokalizacji.... W tym roku, obok Bęc Zmiany, do udziału w wydarzeniu zaproszono 18 niezależnych organizacji i galerii z całej Europy, które pokażą prace nawiązujące do budynku brukselskiego browaru Brass. To jeden z największych przedwojennych browarów, który w latach 80. XX wieku ogłosił upadłość, większość budynków została wyburzona, reszta popadła w ruinę. Dopiero kilka lat temu miejsce to poddano gruntownej rewitalizacji i oddano w ręce lokalnej wspólnoty.

POPPOSITIONS OFF-FAIRS
czas: 18-21.04
miejsce: Bruksela, Brass, Avenue Van Volxem 364, Forest
artyści: Michał Gayer, Rafał Dominik
zespół kuratorski: Bęc Zmiana (Ela Petruk, Magdalena Roszkowska, Bogna Świątkowska, Szymon Żydek)

www.poppositions.com / www.beczmiana.pl

<< Bruksela, browar Brass, widok ogólny, fot. archiwum poppositions

Partner i mecenas: Instytut Polski w Brukseli

USE IT WARSAW 2013
[2013-04-02]

Przedstawiamy mobilną wersję mapy dla młodych turystów USE-IT WARSZAWA 2013, przystosowaną do użytkowania za pomocą urządzeń mobilnych (smartfony, tablety).

ZOBACZ PODGLĄD MAPY: +TU

Podobnie jak w wersj papierowej, bogato ilustrowana aplikacja prezentuje ponad 100 subiektywnie wybranych miejsc, nie tylko związanych z bogatym życiem kulturalnym stolicy, ale także dających pojęcie o charakterze miasta, przedstawiających ulubione miejsca spotkań młodego pokolenia warszawiaków. Dodatkowo aplikacja zwiera podstawowe informacje o Warszawie, komunikacji, hostelach, galeriach, zwyczajach mieszkańców naszego miasta. Została przygotowana specjalnie z myślą o turystach w wieku 18-35, tzw. „travellersach”.

Aplikacja przygotowana została dla dwóch najpopularniejszych systemów operacyjnych (Apple iOS, Android).  Jest aplikacją off-linową, z możliwością lokalizowania GPS-em i aktualizowaniem online (przy dostępności Internetu) na życzenie. Aplikacja jest darmowa, dostępna za pośrednictwem popularnych serwisów Apps Store oraz Google Play oraz na stronie

www.use-it-warsaw.pl

Mobilna wersja mapy USE-IT Warsaw Map for Young Travellers edycja 2013, powstała dzięki współpracy Biura Promocji Miasta Stołecznego Warszawy, Fundacji Bęc Zmiana oraz europejskiej organizacji turystycznej USE-IT Europe. Aplikacja dostępna jest w wersj anglojęzycznej.

O AUTORACH:
Teksty podobnie jak w latach ubiegłych, przygotował Grzegorz Piątek, architekt i krytyk architektury, współpracujący z Fundacją Bęc Zmiana przy anglojęzycznych publikacjach takich jak "Notes.from.warsaw" czy "Archinotes", wraz z Jarosławem Trybusiem był kuratorem nagrodzonej Złotym Lwem wystawy w Pawilonie Polskimna Biennale Architektury w Wenecji w 2008 roku. Jest współzałożycielem Centrum Architektury.
Autorem projektu graficznego jest  Dominik Cymer, Cyber Kids on Real, (www.cyberkids.pl), nagrodzony wieloma nagrodami autor projektów, m.in. dla offowego kolektywu artystyczno-industrialnego Będzin Beat. Studio  Cyber Kids on Reel odpowiada również za wdrożenie aplikacji.

O USE-IT EUROPE
Use-it Europe zajmuje się tworzeniem map i innych materiałów informacyjnych, skierowanych do młodych ludzi, którzy podróżują po Europie i których budżet nie jest zbyt duży - tzw. „travellersów”. W ramach działania USE-IT Europe dotychczas ukazały się mapy i przewodniki opisujące takie miasta jak m.in.: Antwerpia, Akwizgran, Blackpool, Brugia, Bolonia, Bruksela, Charleroi, Cork, Drezno, Gandawa, Kopenhaga, Ljubljana, Lowanium, Łódź, Mechelen, Oslo, Porto, Praga, Rotterdam, Saloniki, Turyn. W przygotowaniu jest wiele innych miejsc. Szczegóły: www.use-it.travel

Wydawca aplikacji: Fundacja Bęc Zmiana, www.bęczmiana.pl
Teksty: Grzegorz Piątek
Design & Development: Dominik Cymer, Cyber Kids on Reel, www.cyberkids.pl
Partner: Miasto Stołeczne Warszawa, www.warsawtour.plKOGO OBCHODZI MIASTO? / BARCAMP I ŚNIADANIE
[2012-12-10]

Otwarty przegląd oddolnych ruchów, inicjatyw oraz organizacji, powstałych i działających w Warszawie, zajmujących się kwestiami miejskimi. Żywy katalog osób, tematów, problemów oraz postaw, okazja do spotkania i rozmowy. Ostatnie 10 lat to czas wzrostu oddolnego zainteresowania miastem i architekturą, budzenia się ruchów miejskich, badań zjawisk społecznych zachodzących w miastach, opartych na wiedzy działaniach inicjowanych przez entuzjastów, za którymi często nie stoją żadne instytucje, ale dla których podstawą jest szczera chęć poznania swojego lokalnego środowiska.

WIDEODOKUMENTACJA SPOTKANIA
CZĘŚĆ 1: +TU
CZĘŚĆ 2: +TU

12-13.00 CZĘŚĆ 1: Architektura.pl, Fundacja Centrum Architektury, Fundacja Form i Kształtów, Futu WAWA, Grupa Projektowa Centrala, Kolektyw Syrena, Maciej Czeredys, Nasza Stolica, Obrońcy Białego budynku
13.00-13.10 PRZERWA
13.10-14.10 CZĘŚĆ 2: Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej, Ola Wasilkowska, Powojenny Modernizm, Przywróćmy miastu rzekę, Respublika Nowa, Stowarzyszenie Odblokuj!, Stowarzyszenia Zielona Saska Kepa, Tomasz Smol, Tu było tu stało, Warszawska Mapa Barier (SISKOM), Warszawski Flanering
14.10-14.30 PRZERWA
14.30-16.00 DYSKUSJA

KOGO OBCHODZI MIASTO? / BARCAMP I ŚNIADANIE
czas: 16.12, niedziela, g. 12.00
miejsce: PaństwoMiasto, Andersa 29

Spotkanie wchodzi w skład programu wydarzeń towarszyszących wystawie CHWAŁA MIASTA realizowanej w ramach projektu Synchronicity 2012. Otwarcie wystawy: 22.11, czwartek, g. 19.00. Wystawa trwa do 30.12.2012. Miejsce: Warszawa, PaństwoMiasto, ul. gen. Andersa 29
www.synchronicity.pl

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa / www.bęczmiana.pl
Współpraca: PaństwoMiasto, Warszawa, ul. Andersa 29
Agencja Reklamowa Raphael, Instytut Kultury Węgierskiej w Warszawie
Patron: Stowarzyszenie Architektów Polskich
Patron medialny: Notes na 6 Tygodni
Projekt Synchronicity 2012 realizowany jest dzięki dotacji od Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

<< cytat za: Krzysztof Nawratek, Dziury w całym, fot. G. LewandowskiMIASTO IDEALNE / DYSKUSJA
[2012-12-10]

Warszawa w XX wieku stała się tematem wielkich, w większości niezrealizowanych, wizji urbanistycznych i eksperymentów architektonicznych mających na celu transformację miasta.  Pierwszą dekadzę XXI wieku charakteryzuje też wysyp oddolnych inicjatyw, które realizowane w mieście punktowo, mają przyczyniać się do podnoszenia jakości życia mieszkańców. Ostatnie dyskusje i publikacje powracają do niezrealizowanych projektów tworzonych z myślą o Warszawie. Czy staną się impulsem do poszukiwania całościowej wizji rozwoju stolicy i dyskusji o charakterze miasta? Czym jest idealne miasto dzisiaj?

MIASTO IDEALNE / DYSKUSJA
czas: 10.12, poniedziałek, g. 18.30
miejsce: PaństwoMiasto, Andersa 29
uczestnicy: Marek Budzyński, Krzysztof Domaradzki, Marlena Happach, Marcin Mostafa
prowadzenie: Kuba Szczęsny

Marek Budzyński (ur. 1939) - architekt i urbanista, profesor Politechniki Warszawskiej. Autor projektów wielu realizacji warszawskich budynków wśród których znajdują się m.in. Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego, gmach Biblioteki Uniwersyteckiej, Gmach Sądu Najwyższego. Laureat Honorowej Nagrody SARP z 1993.
Krzysztof Domaradzki (ur. 1945) - architekt i urbanista. Autor zrealizowanych koncepcji przebudowy ulic Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście w Warszawie. Współautor wielu planów zagospodarowania przestrzennego w Warszawie i projektów osiedli w miejscowościach podwarszawskich. Adiunkt w Pracowni Urbanistyki Stosowanej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
Marlena Happach - architektka, animatorka oraz dydaktyk. Asystentka na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (kierunek: gospodarka przestrzenna). Założycielka i prezeska Stowarzyszenia Odblokuj. Konsultantka w programie Pogotowie architektoniczne dla bibliotek FRSI.
Marcin Mostafa (ur. 1979) - architekt, założyciel pracowni projektowej WWA Architekci razem z Wojciechem Kakowskim i Natalią Paszkowską. Współautor projektu Pawilonu Polskiego na EXPO 2010 w Szanghaju (2007), Służewskiego Domu Kultury w Warszawie (WWA Architekci wraz z pracownią 137kilo, 2008) oraz aranżacji wystaw (Pomysłowe Pomysły, Bęc Zmiana, 2009; Przyszłość w kulturze, Narodowe Centrum Kultury, 2010; Wizytówka Chopina, Biblioteka Narodowa, 2010; Warszawa w Budowie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2012) Od października 2012 przewodniczący warszawskiego oddziału SARP.

Dyskusja wchodzi w skład programu wydarzeń towarszyszących wystawie CHWAŁA MIASTA realizowanej w ramach projektu Synchronicity 2012. Otwarcie wystawy: 22.11, czwartek, g. 19.00. Wystawa trwa do 30.12.2012. Miejsce: Warszawa, PaństwoMiasto, ul. gen. Andersa 29
www.synchronicity.pl

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa / www.bęczmiana.pl
Współpraca: PaństwoMiasto, Warszawa, ul. Andersa 29
Agencja Reklamowa Raphael, Instytut Kultury Węgierskiej w Warszawie
Patron: Stowarzyszenie Architektów Polskich
Patron medialny: Notes na 6 Tygodni
Projekt Synchronicity 2012 realizowany jest dzięki dotacji od Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

<< fot. Maciej Nowicki: wizja centrum Warszawy, dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Warszawie.ARCHIFILM
[2012-12-05]

Architektura i film w służbie promocji miasta to nie tylko spoty reklamowe pełne pocztówkowych widoków i fasadowych ujęć ikon architektury, lecz również powstające oddolnie filmy i dokumenty, tworzone przez mieszkańców i entuzjastów! Pokaz jest prezentacją filmów zgłoszonych do tworzonej oddolnie sieci wymiany filmów poświęconych architektonicznej transformacji Europy Środkowej. Prezentowane filmy koncentrują się na Budapeszcie, przedstawiając zarówno tworzony przez władze oficjalny obraz jak i pozostający poza oficjalnym dyskursem świat konfliktów i codziennego życia ulicy.

czas: 7.12, piątek, g. 18.30
miejsce: Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, ul. Moniuszki 10
kurator pokazu: Levente Polyák
projekcje z napisami angielskimi

Program projekcji:
BALÁZS IRIMIÁS & TIBOR GULYÁS: MOBILNOŚĆ (2003, 5') - spot reklamowy zamówiony przez miasto Budapeszt w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury
PETRA PELSŐCZY: LOTERIA (2011, 38') - dokument opowiadający o kamienicy w Budapeszcie, w której mieszkania można było wygrać na loterii
KLÁRA TRENCSÉNYI :CORVIN VARIATIONS (2011, 40') - dokument o społecznych konsekwencjach rozwoju budownictwa deweloperskiego w Budapeszcie
GRUPPO TÖKMAG I GYÖRGY MÓR KÁRPÁTI: MIEJSKIE ARCHEOLOGIE (2011, 8') - spojrzenie z dystansu na codzienne życie jednej z budapesztańskich ulic

Projekcja wchodzi w skład programu wydarzeń towarszyszących wystawie CHWAŁA MIASTA realizowanej w ramach projektu Synchronicity 2012. Otwarcie wystawy: 22.11, czwartek, g. 19.00. Wystawa trwa do 30.12.2012. Miejsce: Warszawa, PaństwoMiasto, ul. gen. Andersa 29
www.synchronicity.pl

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa / www.bęczmiana.pl
Współpraca: PaństwoMiasto, Warszawa, ul. Andersa 29
Agencja Reklamowa Raphael, Instytut Kultury Węgierskiej w Warszawie
Patron: Stowarzyszenie Architektów Polskich
Patron medialny: Notes na 6 Tygodni
Projekt Synchronicity 2012 realizowany jest dzięki dotacji od Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

<< fot. Klára Trencsényi: Corvin Variations, 2011, kadr z filmuKONSULTACJE STRATEGII ROZWOJU KULTURY NA MAZOWSZU
[2012-12-01]

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do aktywnego włączenia się w prace nad strategią za pośrednictwem grupy dyskusyjnej oraz spotkania z twórcami tekstu! Zależy nam na tym by przygotowywany przez nas tekst strategii był jak najściślej powiązany z rzeczywistymi doświadczeniami, problemami oraz praktykami środowisk wytwórców i odbiorców kultury działających na Mazowszu. Dlatego wszystkich zainteresowanych sprawami kultury w naszym województwie zapraszamy do licznego udziału w spotkaniu konsultacyjnym połączonym ze spotkaniem Forum Kultury Mazowsze.

FORUM INTERNETOWE: +TU
Do pracy nad strategią można dołączyć poprzez forum internetowe, na jego łamach publikujemy materiały robocze oraz gotowe teksty wchodzące w skład diagnozy stanu kultury. Zachęcamy do zapoznawania się z publikowanymi materiałami oraz szybkiego przesyłania wszelkich komentarzy mogących ulepszyć tekst strategii

SPOTKANIE KONSULTACYJNE / FORUM KULTURY MAZOWSZE
czas: 17.12.2012, poniedziałek, g. 15-19
miejsce: Warszawa, PAŃSTWOMIASTO, ul. Andersa 29 (okolice Metro Ratusz Arsenał)
zobacz na mapie: +TU
kontakt zwrotu kosztów dojazdu: szymon@beczmiania.pl

DOKUMENTACJA SPOTKANIA;
PDF Z PREZENTACJĄ: +TU
WIDEO DOKUMENTACJA CZ 1: +TU
WIDEO DOKUMENTACJA CZ 2: +TU
WIDEO DOKUMENTACJA CZ 3: +TU

Podczas spotkania przedstawimy wstępny tekst strategii oraz diagnozy stanu kultury na Mazowszu. Spotkanie będzie okazją do dyskusji i wymiany opinii. Czekamy na wszelkie uwagi dotyczące zawartości merytorycznej strategii - obszarów i zagadnień zasługujących na szczególną uwagę.

Istnieje możliwość zwrotu kosztu dojazdu do Warszawy, prosimy o wczesniejszy kontakt: szymon@beczmiana.pl W trakcie obrad przewidzieliśmy również czas na kawę i poczęstunek.

Projekt finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.WIZJA WIELKIEJ SKALI
[2012-11-20]

Spotkanie z architektem Jackiem Damięckim:

Jacek Damięcki (ur. 1935) - to jeden z najciekawszych, wciąż nieodkrytych warszawskich architektów XX wieku. W historii architektury pozostaje na marginesie, nie realizując żadnego ze swych licznych projektów. Jego koncepcja Przestrzennej parceli, pracy dyplomowej na temat zagospodarowania Ursynowa, której promotorką była Helena Syrkus, to jedyny przykład metabolizmu w polskiej architekturze. Pod ...
koniec lat 50. brał udział w Biennale Młodych w Paryżu, gdzie zaprezentował "Dom indywidualny ewoluujący osadzony w makro strukturze technicznej". W latach 90. stworzył projekt "Ścisłego centrum Warszawy" (we współpracy z Janem Gootsem), w którym przetworzył XIX-wieczny system zabudowy w korespondencji z przedwojennym planem regulacyjnym i własnościowym oraz makroinstalację "Chmura" na placu Piłsudskiego, dedykowaną uczestnikom Powstania Warszawskiego.

WIZJA WIELKIEJ SKALI – projekty architekta Jacka Damięckiego
czas: 26.11, czwartek, g. 18.30

miejsce: Warszawa, PaństwoMiasto, ul. gen. Andersa 29

prowadzenie: Bogna Świątkowska
www.synchronicity.pl

<< Jacek Damięcki: Chmura, Warszawa, 1994, fot. z archiwum architekta

Spotkanie towarzyszy wystawie Chwała miasta, którą można oglądać do 30 grudnia w PaństwoMiasto

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa / www.bęczmiana.pl
Współpraca: PaństwoMiasto, Warszawa, ul. Andersa 29
Agencja Reklamowa Raphael, Instytut Kultury Węgierskiej w Warszawie
Patron Medialny: Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Warszawa, Notes na 6 Tygodni
Projekt Synchronicity 2012 realizowany jest dzięki dotacji od Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoEKSPERYMENT NIE MOŻE BYĆ KONTYNUOWANY
[2012-08-31]

Zapraszamy do udziału w przeglądzie postaw i eksperymentalnych działań twórczych praktykowanych w Warszawie. Oprócz wystawy prezentującej obiekty, materiały audiowizualne i dźwiękowe w przestrzeni Galerii Raster i pobliskiego podwórka, zaplanowaliśmy także wydarzenia:

Kino eksperyment –  filmy udźwiękawiane w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia;
Zniknięcie pamiątkowej tablicy w 3. rocznicę eksperymentu Zniknij nad Wisłą (okolice Centrum Nauki Kopernik).
Dźwięki mechanicznego ciała. Eksperyment w sztuce i muzyce w Europie Wschodniej 1957-1984. Wykłady: David Crowley, Daniel Muzyczuk.
Eksperymentalny zestaw do badań świadomości i relacji pracy wewnątrz świata sztuki – warsztat Wolnego Uniwersytetu Warszawy.
Weekendowa premiera wystawy Hotel M w pokoju 311.
Dzień Eugeniusza Rudnika.

Pełny program TUTAJ

EKSPERYMENT NIE MOŻE BYĆ KONTYNUOWANY
otwarcie wystawy: 5.09, środa, g. 18:30
czas: do 22.09.2012, g. 12-18
miejsce: Warszawa, Galeria Raster, ul. Wspólna 63
udział biorą: Rafał Dominik, Michał Gayer, Szymon Kobylarz, Komuna Warszawa, Marian Misiak, Zuzanna Solakiewicz, Maryna Tomaszewska, Wolny Uniwersytet Warszawy, Patryk Zakrocki oraz Eugeniusz Rudnik
www.eksperyment-manual.pl

Wystawa wchodzi w skład projektu Studio Eksperyment, który podsumowany zostanie publikacją będącą subiektywnym leksykonem praktyki eksperymentu, ze szczególnym uwzględnieniem eksperymentalnych praktyk Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana | Współpraca: Galeria Raster.

<<<Marian Misiak: wizualne uproszczenie partytury do utworu Bogusława Schaeffera "Symfonia: Muzyka elektroniczna" 1964. Synteza 2012WOJCIECH KUCHARCZYK: MR OK
[2012-05-17]

Mikro wystawa Dużych zdjęć ładnych roślin z latającym światłem… oraz koncert The Complainer w witrynie Bęca to najbardziej oczekiwane wydarzenia tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie! Wojt3k Kucharczyk mówiąc o swoim nocnym/mrocznym wcieleniu tłumaczy: normalnie mrok to mrok, ale według mnie jest to raczej kondensacja światła - żeby je zobaczyć trzeba mieć dookoła siebie mrok. Dodatkowo MR OK można czytać jako MISTER OKAY...

Natomiast o swojej działalności fotograficznej Wojt3k mówi tak: Nie uważam się za fotografa. Po prostu miałem taki pomysł i fotograficzny aparat pomógł mi go zrealizować. (...) Nie polowałem na rośliny, nie mam pojęcia jakie to gatunki i jak brzmią ich łacińskie nazwy. Ogrodnikiem jestem początkującym. Patrzyłem na to, co mi się podobało. Szkoda, że na zdjęciach nie można pokazać zapachu, z temperaturą powietrza jest nieco łatwiej. Latające światło pewnie powinno coś symbolizować. Być może.

WOJCIECH KUCHARCZYK: MR OK
koncert + fotografie z serii Duże zdjęcia ładnych roślin z latającym światłem
koncert: 19.05, wieczorem (w MR OKu)
wystawa: od 19.05-10.06.2012
miejsce: Warszawa, Bęc Zmiana, ul. Mokotowska 65

Wojciech Kucharczyk (ur. 1969) – artysta, który używa muzyki, dźwięku, obrazu, ruchu i wielu innych elementów. Założyciel legendarnej wytwórni – kolektywu mik.musik.!. Jako muzyk działa w zespole Mołr Drammaz, retro*sex*galaxy, ale przede wszystkim jako The Complainer. Wydał ponad 40 płyt. Kiedyś robił sporo wystaw, teraz do tego wraca. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Mieszka i pracuje w Skoczowie. Podróżuje.

thecomplainer.mikmusik.org
facebook.com/WojciechKucharczykOfficial

CZARNA MATERIA ŚWIATA SZTUKI
Czytanki dla robotników sztuki 2014: O nędzy projektowego życia>>>

EUROPEJSKIE STOLICE KULTURY
czytanki dla robotników sztuki #2>>>

CZYTANKI DLA ROBOTNIKÓW SZTUKI 2014 / CZYATANKA #1
Dlaczego wszyscy robimy projekty pomimo tego, że nikt z nas tego za bardzo nie lubi?>>>

SYMPOZJUM : SPISEK KULTURY
mapa polskiej kultury i jej terytorium>>>

SPISEK KULTURY
mapa polskiej kultury nie odpowiada jej terytorium>>>

BĘC NA NY ART BOOK FAIR
stoisko bęc zmiany targach artbooków w Nowym Jorku>>>

DIZAJN_WAWA 2013: KOEGZYSTENCJA OPEN CALL
nabór projektów wspierających różnorodność w mieście>>>

WOLNE MIASTO WARSZAWA
Społecznościowa mapa pustostanów i opuszczonych przestrzeni w Warszawie>>>

TECHNOPAINTINGS / W WIĘKSZOŚCI ARTYŚCI SĄ BIEDNI
wystawy na Noc Muzeów 2013 w Bęc Zmianie>>>

DOMINIK CYMER / USE IT WARSAW
wystawa grafik stworzonych dla aplikacji Use-it Warsaw>>>

POPPOSITIONS
Bęc Zmiana podczas alternatywnych targów sztuki w Brukseli!>>>

USE IT WARSAW 2013
elektroniczne wydanie popularnej mapy Warszawy dla młodych turystów>>>

KOGO OBCHODZI MIASTO? / BARCAMP I ŚNIADANIE
Spotkanie warszawskich oddolnych inicjatyw miejskich>>>

MIASTO IDEALNE / DYSKUSJA
Międzypokoleniowa dyskusja architektoniczna>>>

ARCHIFILM
Architektoniczna transformacja Europy Środkowej / filmy z sieci oddolnej wymiany>>>

KONSULTACJE STRATEGII ROZWOJU KULTURY NA MAZOWSZU
Włącz się do prac!>>>

WIZJA WIELKIEJ SKALI
Spotkanie z architektem Jackiem Damięckim>>>

EKSPERYMENT NIE MOŻE BYĆ KONTYNUOWANY
Przegląd działań eksperymentalnych praktykowanych w Warszawie>>>

WOJCIECH KUCHARCZYK: MR OK
Noc w Bęcu: koncert + wystawa>>>

REKLAMA